آیا شما آماده یک سفر طبیعت گردی جانانه هستید؟

احتمالا زیاد براتون پیش اومده که بعد از دیدن عکس‌های یه سفر طبیعت گردی، درون خودتون یه آتیش و تمایل شدید برای رفتن به چنین سفرهایی احساس کنید. شما هم دلتون می‌خواد از اون عکس‌های بی نظیر توی اون مناظر نفس گیر داشته باشید و لذت زندگی چند روزه توی طبیعت رو تجربه کنید اما آیا واقعا نسبت به اینکه سفرهای طبیعت گردی واقعی چی هستن آگاه هستید؟ چقدر در موردشون اطلاعات دارید و تحقیق و پرس و جو کردید؟ تمام سفرهای دنیا یه هزینه ای دارن. هیچ چیز در عمل بدون دادن هزینه به دست نمیاد اما چیزی که اغلب اتفاق میافته اینه که توجه همه به هزینه مالی ای هست که باید بدن. یعنی هزینه تور، هزینه تجهیزات، هزینه ماشین و هزینه‌های قابل لمسی از این دست اما در حقیقت هزینه‌هایی که شما در این سفرها می‌دید ابعاد دیگه ای هم داره. حتی شاید براتون جالب باشه که بدونید محیطی که واردش می‌شید یعنی طبیعت هم هزینه ای رو داره بابت ورود شما به محیطش پرداخت می‌کنه. تمام این هزینه‌هایی که داره رد و بدل می‌شه در ادامه همه طرف رو مسئول می‌کنه. پس نکته بعدی که باید توی چنین سفرهایی بهش توجه کنید مسئولیت پذیریه.

قدم‌های ساده برای برنامه ریزی سفر طبیعت گردی

 تکالیفتون رو انجام بدید

اینترنت رو سرچ کنید. از کتاب‌های راهنما، شبکه‌های اجتماعی و هر چیزی که برای جمع آوری اطلاعات بهتون کمک می‌کنه استفاده کنید. درباره اکوتوریسم و سفر مسئولانه بخونید. آیا وضعیت شما مناسب یه سفر طبیعت گردی ماجراجویانه هست یا دلتون یه سفر آرامش بخش بدون خیس و گلی شدن می‌خواد؟ آیا تجهیزات کافی رو برای راحتی خودتون در اختیار دارید؟ لیست تجهیزات مورد نیاز رو از اینترنت سرچ کنید و از افراد آگاه مثل تور لیدرها و سرپرست‌ها و مسافرهای قبلی بپرسید. خیلی هم سنگین سفر نکنید. اگه لازمه تجهیزات رو از دیگران قرض بگیرید. برای لذت بردن بیشتر در مورد مقصد اطلاعات بیشتری بگیرید یا جایی ذخیره کنید تا در حین سفر بخونید. حتی رمانی که با همون مکان نوشته شده باشه می‌تونه لذت حضور در اون فضا رو براتون چندین برابر کنه.

قبل از سفر پرس و جو کنید

توی فیس بوک، توییتر و اینستاگرام بگردید و مسافرها و تورلیدرهایی که به منطقه مورد نظرتون سفر کردن اطلاعات بگیرید. به آژانس‌ها زنگ بزنید. توی همایش‌ها و دورهمی‌هایی که هیچهایکرها، بک پکرها و افراد حرفه ای اهل سفر می‌ذارن شرکت کنید و جوابی برای سوالات و ابهام‌هاتون پیدا کنید.

 کیفیت خدمات رو چک کنید

اگه دارید با تور سفر می‌کنید سعی کنید نقد و نظرات مسافران قبلی اون تور رو پیدا کنید و بخونید. اگه به هتل،‌هاستل یا خونه بومگردی می‌رید هم با پرس و جو و پیدا کردن نظرات در فوراسکوئر، گوگل و… اطلاعاتتون رو در این زمینه بالا ببرید.

سعی کنید بازخورد بدید و جبران کنید…از سفرتون به عنوان فرصتی برای یک تغییر مثبت استفاده کنید

در مقابل اطلاعاتی که می‌گیرید و در مقابل ورودتون به یک محیط باکیفیت مثل تور یا خانه بوم گردی یا طبیعتی زیبا که تمام وجودش رو تقدیمتون کرده، سعی کنید بازخورد بدید. این بازخورد می‌تونه شامل تبلیغات، نوشتن نقد و بررسی، انتقال انتقادات و پیشنهادات، احترام به مردم محلی حتی با وجود تفاوت عقیده و سبک زندگی شون، خرید از مناطق محلی، تمیز کردن محیط در حین خروج و شرکت در کمپین‌های پاکسازی طبیعت و غیره باشه. مقاصد شما و تورهای با کیفیت سرمایه‌های شما هستن. مثل ماشین یا خونه شما، پس ازشون درست نگهداری کنید تا کیفیت‌ها بهتر بشه نه بدتر.

در حین سفر پرس و جو کنید

از تور لیدر، لیدر محلی و مردم محلی در باره نحوه زندگی شون پرس و جو کنید. سعی کنید کنجکاوتر باشید و شنونده خوبی باشید. مردم مقاصد شما ممکنه بسیار بسیار خردمند باشن و این شما هستید که باید این گنج رو از دل زمین به بیرون بکشید.

مسئولیت پذیری بزرگ ترین درس سفرهای شماست

شما در مقابل خودتون و خوشحالی و لذت خودتون مسئول هستید. نذارید ناراحتی‌های روزهای قبلی وارد سفرهاتون بشه و تمام حال و آینده اتون رو تحت تاثیر قرار بده. شما در مقابل تور و مقصد سفرتون مسئول هستید. سعی کنید به قوانین گروه عمل کنید. این قوانین قطعا با فکر و دلایل پیدا و پنهان زیادی طراحی شدن تا شما بیشترین لذت رو از سفرتون ببرید و سهل انگاری شما باعث می‌شه که هزینه این مسئله رو کل جامعه ای بده که دور تا دورتون هست. سعی کنید تنها چیزی که از خودتون به جا می‌ذارید رد پاتون باشه. هیچ چیز اضافه ای در طبیعت جا نذارید چون همون چیز کوچیک می‌تونه با چرخش در چرخه زندگی طبیعت باعث کشته شدن و حتی انقراض گونه‌هایی از طبیعت بشه. سعی کنید آگاهانه تر با محیط اطرافتون برخورد کنید.

به جزییات توجه کنید

حتما توی تحقیقاتتون به جزییات توجه کنید. مثلا اگر شما تصور کرده باشید که مقصد سفر آبشار لاتونه اما در واقع مقصد ییلاق لاتون باشه، دچار یه شوک عصبی می‌شید چون تصویری که داشتید به طرز ناخوشایندی تغییر می‌کنه. اگه به تجهیزاتی که باید بیارید دقت نکنید هم دچار زحمت می‌شید. مثلا هدلامپ نداشتن، لباس اضافی نداشتن، پانچو، باتوم، کفش مناسب کوهنوردی و طبیعت گردی، گتر برای کمتر گلی شدن، لباس‌های مخصوص که زیادی گرم یا سرد نباشه، خوراکی‌هایی که باعث تنظیم فشارتون بشه، همراه داشتن قرص‌هایی که برای حساسیت و دردهای عضلانی، مسکن و شرایط خاص دیگه استفاده بشه، همه و همه تاثیرات عمیقی روی سفرتون می‌ذارن.

نگران ناشی بودن یا کامل نبودن خودتون نباشید…اوضاع رو مدیریت کنید

تمام طبیعت گردها با همین قدم‌های کوچیک سفرهاشون رو شروع کردن. اگه توی سفر انعطاف داشته باشید و از نظر ذهنی خودتون رو آماده هر اتفاق غیرمترقبه ای بکنید می‌تونید از بدترین سفرها هم لذت ببرید. توی یه سفر ماجراجویانه به طبیعت همیشه اتفاقات متنوعی رخ می‌ده. از آتیش گرفتن بخاری و سرعت عملی که باید برای خاموش کردنش داشته باشید تا گیر کردن نیسان‌ها توی گل و کمک کردن به راننده‌ها برای بیرون آوردن ماشین. اگه می‌بینید به جای لذت بردن دارید همه اش غر می‌زنید بدونید که دارید یکی از مهم ترین جنگ‌های زندگی تون رو عقب می‌ندازید. انتخاب کنید. آگاهانه انتخاب کنید و تمام جوانب انتخابتون رو با آغوش باز بپذیرید. اگه آگاهانه انتخاب نکردید هم هزینه این آگاهانه انتخاب نکردن رو بپذیرید و از فرآیند خودشناسی، دگرشناسی و آگاه شدن خودتون لذت ببرید. این لذت ناب شناخت دنیای درون و بیرون خودتونه. از دستش ندید.

درباره آرزو ویشکا

عاشق زندگی کردنم و به همین دلیل در طول زندگیم به چیزهای متنوعی علاقه مند بودم. من یه مسافرم، یه جستجوگر و یه ماجراجو. تا ۱۱ سالگی نقاشی می کشیدم و بعد از اون مشغول داستان نوشتن و کتاب خوندن بودم. دغدغه شفا دادن همیشه درونم زنده بوده و برای همین مباحث روانشناسی رو خیلی دوست دارم و دلم می خواد از راه های مختلفی برای قصه گویی استفاده کنم و توی این مرحله از زندگیم می خوام کتاب مصور کشیدن رو یاد بگیرم.

مسئول تولید محتوا و دستیار تور لیدر در دفتر گردشگری کوچ رو
مترجم، مسئول سایت انگلیسی و دستیار امور بین الملل سینمای هنر و تجربه
مترجم کتاب و داستان های ادبی ( سفر به انتهای دنیا - انتشارات پرتقال)
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین
دانشجوی حضوری و غیر حضوری دوره های خانه توانگری و بنیاد فرهنگ زندگی

کاروان متحرک دختر کولی
تمام نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *