چرا «یک دختر کولی مآب»؟

حقیقت اینه که من یه وبلاگ نویس قدیمی ام که تمام آثار و ردپاهای قدیمیش به نوعی پاک شده. از بلا به دور، خدا نصیب گرگ بیابون نکنه، وبلاگ های دوران نوجوونی به اسم های دختر عاشق، هری پاتر و هرمیون دوست داشتنی، هری پاتر و قدرت عشق، قلب پارچه ای، سرزمین ماه ترش و شیرین بگیر تا وبلاگ موندگار دختر باد رویایی که همون دنباله رو خیالات نوجوونیم بود و پر از خامی و ناپختگی(که الانم کم ندارم) و ملکه بادهایی که شخصیتش در حالت گذار بود و خیلی زود به سه نقطه ای پخته تر تبدیل شد که زد و بلاگفا سرورهاش ترکید و وبلاگ محبوب مورد نظرم پاک شد و مدت ها در تلاش برگردوندن اون حس امنیت دوباره برای نوشتن زیر شاخه سایت دوست خوبی جستجوگری راه انداختم که تجربه ناموفقی در قافیه شد و حالا به دختر کولی رسیدم. وقتی واژه ی کولی به گوشتون می خوره به چی فکر می کنید؟ یه پیشگو؟ یه دسته مسافر رقاص با کاروان های رنگی؟ چیزی که در ادامه می نویسم ایده ی من از کولی ها و دلیل انتخاب این اسم برای سایت شخصیمه.

اصالت کولی ها

در مورد اینکه کولی ها از کجا اومدن نظریات زیادی وجود داره. یه عده فکر می کنن کولی ها از اروپای شرقی اومدن چون در حال حاضر اغلبشون اونجا ساکن هستن، عده دیگه ای فکر می کنن کولی ها از مصر اومدن چون کلمه ی Gypsy کلمه ای با ریشه مصری بود. یکی دیگه از فرضیات هنرمندانیه که نادرشاه افشار با غنایم خود از هند آورد ایران اما نظریه محبوب من مربوط به بهرام گوره.

بهرام گور برای شاد داشت مردم و اینکه آنان از رامشگران بی‌بهره نباشند چندین هزار تن رامشگر را از هند به ایران آورده‌است. تعداد این کولی‌ها را فردوسی دوازده هزار نفر، ثعالبی چهار هزار نفر و نظامی شش هزار نفر ذکر کرده‌است.

فردوسی در اینباره می‌گوید که بهرام هر کدام از ایشان را گندم و گاو و خر داد تا کشاورزی کنند و تودهٔ مردم را رایگان رامشگری کنند؛ ولی آنان که اهل کار برزیگری نبودند، گندم و گاو را خوردند و تنها خر برایشان ماند و بهرام چون چنین دید، گفت که بار و بنه بر خر نهید و رود و بربط برگیرید و دوره گردی کنید و خوش باشید و تودهٔ مردم را نیز خوشدل نمایید. این تیره در شاهنامه و چند بن مایهٔ دیگر لولی یا لوری نامیده شده‌اند و نیای مردمی بشمار می‌آیند که امروزه در ایران و سراسر جهان پراکنده‌اند.

در هر حال یک ایده ی کلی وجود داره که بخشی از مردم هند که جنگجو و مطرب بودن (یا شاید بتونم به فرضیه نادرشاه مراجعه کنیم:

تاریخ نادرشاهی از هنرمندانی سخن به میان می‌آورد که همراه با غنایم نادرشاه از هند آورده شدند. کتاب یادشده در اینباره می‌نویسد: «نادرشاه صد تن از خواجه‌سرایان، صد و سی نویسنده، هزار و دویست آهنگر، سیصد بنا، صد سنگتراش و دویست و بیست درودگر به قندهار فرستاد و نقشه شهر جهان‌آباد را برداشتند و برای سرگرمی سپاهیان چندین دسته از خنیاگران و نوازندگان و بازیگران را نیز از هند به ایران آوردند.

و این طور بگیم که کولی ها همون هنرمندانی بودن که برای سرگرمی سپاه از هند به ایران آورده شدن و به این ترتیب می شه گفت با در کنار سپاه بودن روحیه جنگجو بودن گرفتن یا شاید از اول داشتن)از هند حرکت می کنن و به سمت ایران میان و بعد توی آفریقا و اروپا پخش می شن.

دنیای موازی: کولی ها

توی ایران کولی ها رو غربتی صدا می زدن و توی کشورهای دیگه هم خیلی ازشون استقبال نمی شد چون طرز لباس پوشیدن و حرف زدنشون متفاوت بود. این قضیه درک نشدنشون باعث شد که سبک زندگی ای شبیه آواره ها داشته باشن که خانه به دوش از این سرزمین به اون سرزمین می رفتن. در واقع کولی ها توی دنیایی موازی از مردم شهری زندگی می کردن و بعضی ها این حقیقت رو پذیرفته بودن و رها از همه چیز از زندگیشون لذت می بردن و بعضی هاشون هم به ناچار به این زندگی روی آورده بودن و نسبت به مردم دیگه بد دل شده بودن(اخیرا یادداشت یه کولی رو خوندم که دل پری از مردم داشت) مسئله جالبی که می شه از پیگیری برخورد مردم با کولی ها در کشورهای مختلف متوجه شد اینه که مردم اسپانیا از معدود کشورهاییه که واژه «کولی» به هیچ وجه براشون یک کلمه تحقیر آمیز نیست، این در حالیه که حتی توی کشور خودمون هم خیلی وقتا با گفتن الفاظی مثل «کولی بازی» این قشر رو تحقیر می کنیم. و این برخورد اسپانیا عرصه رو برای تاثیرگذاری کولی ها باز کرد و اینه که بیشترین تاثیر رو کولی ها روی موسیقی فلامنکو گذاشتن و باید بگم برای همینه که من عاشق گیتار فلامینکوام. (البته دقت کنید که این ها تمام برداشت های منه و ممکنه کاملا درست نباشه)

نشونه های دختری با روحیه ی یک کولی

رانیا نایم توی مارس سال 2016 مقاله ای سرگرم کننده در مورد دخترایی با روحیه کولی ها نوشت که من دوست دارم از این مقاله برای نوشتن دلایل ارتباط برقرار کردن با این اسم برای سایت شخصیم استفاده کنم.

 • روح آزاد و رها – دختری که روحیه اش مثل کولی هاست، دوست داره کاری رو انجام بده که فکر می کنه براش درسته. کاری با قوانین نداره و هر چیزی که مردم یا قانون می گه فراموش می کنه. همیشه قانون رو زیر سوال می بره و نمی تونه از قوانین قراردادی که منطقشون رو متوجه نمی شه پیروی کنه. دنبال شم و حس خودش می ره و هیچی هم نمی تونه جلوش رو بگیره.
 • همیشه به سمت چیزی کشیده می شه که احساساتش رو سر شوق می کنه –  این دختر به شدت احساساتیه و فقط وقتی پیشرفت می کنه که روی چیزی کار کنه که در موردش شوق و اشتیاق داره و در غیر این صورت انقدر این طرف و اون طرف می ره تا چیزی که روحش رو به حرکت در میاره پیدا کنه.
 • به شدت مستقل – اغلب افراد ممکنه فکر کنن که اون کناره گیره اما در واقع اون دوست نداره خودش رو به کسی تحمیل کنه تا احساس خوبی داشته باشه. ترجیح میده راه خودش رو بره و با خودش خوش بگذرونه. این دختر برای قطع رابطه اش با یه دوست مدت ها نمی شینه و گریه کنه. اون می خواد مستقل و فارغ از افراد دیگه خوشبختی و خوشحالی خودش رو پیدا کنه.
 • مرتب دنبال یه چیز جدید می گرده که به هیجانش بیاره – یه آدم جالب جدید برای کشف کردن، یه مکان جدید، یه سفر جدید یا یاد گرفتن یه مهارت جدید. از اینکه بدون هیچ چیز جدیدی وقتش تلف بشه خیلی سریع حوصله اش سر می ره و تنها راهی که برای ادامه راحت تر زندگی پیدا کرده اینه که در معمولی ترین چیزها نکات خارق العاده جدید پیدا کنه.
 • از دوست داشتن می ترسه – چون نمی خواد آزادیش رو از دست بده و دوست داشتنش بی قیده، برای دوست داشتن آدم ها دقت بیشتری می کنه و زمان می بره که اون فرد بتونه دوستی و اعتمادش رو جلب کنه چون باید اول ثابت کنه که هیچ وقت قصد نمی کنه روحیه رهای این دختر رو به بند بکشه.

 • با صدای درام خودش می رقصه – این دختر می دونه توی این جمع غریبه. می دونه که باید مسیر و راه خودش رو بسازه و همون راه رو دنبال کنه. اون هر چیزی که روحش رو به هیجان میاره دنبال می کنه و برای همین هم هست که اگه خودش یه هنرمند نباشه، عاشق هنرمنداست.
 • روح کهنی داره –  با افراد مسن و خردمند ارتباط خاصی احساس می کنه، همش دلش می خواد یه جای دیگه باشه، انگار یه زندگی دیگه توی سرش در جریانه یا خیلی زندگی های دیگه توی گذشته داشته. دیوانه وار دلش می خواد که جای دیگه ای بود و توی خواب هاش اغلب جنگل ها و جزیره های عظیم و زیبا می بینه که انگار به دوران کهن مربوطن.
 • از اون کسایی نیست که ماسک به چهره بزنه و تظاهر کنه همه چیز رو به راهه
 • همیشه ته دلش به جادو اعتقاد داره – به فانتزی ها و معجزه ها، به سوپرایزهای غیر منتظره دنیا باور داره. قسم خورده زندگی ای رو زندگی کنه که چشماش درونش می درخشه و برق می زنه. شاید حتی بعضی وقتا(با کمک خواب هاش) حس کنه که می تونه آینده رو پیشگویی کنه.

بنابراین فکر می کنم اگه من دقیقا همین نشونه ها رو نداشته باشم، روحیه هام به یه دختر کولی بسیار بسیار نزدیکه. من اون شور زندگی ای که توی کولی ها، توی موسیقی شون، توی سبک زندگی شون هست توی خودم می بینم و از این نظر به این اسم احساس نزدیکی می کنم. به رهایی و جستجوگری دختر باید و جنگندگی ملکه بادها، دختر کولی خونه مجازی جدید منه. خوش اومدید.

از تمام این ها بگذریم، خودمونیم، «من» چرا این اسم رو برای روحیه ام کردم؟

من همیشه آدمی بودم که دوست داشتم توی زندگیم رشد کنم چون حتی توی مریضترین حالت روحیم این خودآگاهی رو داشتم که یه چیزیم هست و این چیز می تونه درست بشه و می خواستم تلاش کنم برای بهبود. توی این مسیر رو به رشدی که از مثلا می تونیم بگیم از یازده سالگی طی کردم(می گم یازده سالگی چون توی این سن بود که قاطعانه شروع به نوشتن کردم) به این نتیجه رسیدم که باید خودم رو از بند خیلی چیزها «رها» کنم. رسیدن به همچین نتیجه ای برام آسون نبود چون من همیشه همه چی رو به خودم سخت می گرفتم و این سخت گرفتن مانع رشدم توی خیلی از مسیرهای دلخواه زندگیم بود. نمود این قضیه رو توی نصفه نیمه یاد گرفتن خیلی از مهارت ها می تونستم حس کنم. مثل نویسندگی، رانندگی، شنا یا جذب نشدنم به مدیتیشن دوست داشتنی ای مثل یوگا! معلم شنام ازم می خواست که بدنم رو شل کنم و اگه بهتون بگم اصلا نمی دونستم از چی حرف می زنه، شاید اغراق نکرده باشم و همین باعث می شد توی آب درست غوطه ور نشم و نتونم درست شنا کنم. بنابراین درک کردن این نوع از رهایی برای من لذت خاصی داشت که مثل باز کردن قفل مراحل گسترده ای از زندگیم شد. وقتی نوجوون بودم، همیشه حس می کردم توی نسیم خنک بهاری و توی حرکت باد بین درختای خیابون دوازدهم امیرآباد، وقتی داشتم از مدرسه بر می گشتم خونه، یه چیزی می دیدم. فکر می کردم اون چیز یه حال خوبه که از علاقه من به باد میاد و همین مسبب این شد که اسم مستعارم تا سال ها دختر باد باشه. حالا که از اون دوران گذشتم و عمیق تر بهش نگاه می کنم می فهمم، چیزی که من توی باد دوست داشتم همون حس رهایی و سبکی بود. اون حس رونده بودن و تحرک و اون روحیه غیروابسته به هیچ چیز و هیچ کجا. دختر کولی برای من کسیه که این حال و حس خوب و رهایی رو با باقی مردم دنیا تقسیم می کنه و این از دید من یه سبک زندگیه و سبک زندگی ای که من مدتی تجربه کردم و می خوام در پیش بگیرم.

7 thoughts on “چرا «یک دختر کولی مآب»؟

 • فهیمه

  موهای تنم همچین یکم سیخ شد و حس هیجان و جذابیت زیر پوستی هم احساس کردم. جذاب بود و این حسو بهم داد ک دوست دارم تو دارو دسته ی کولی ها باشم. از رمزآلودی و بی پروایی ک تقریبا ب اسم کلی پسدا کردم الان با خوندن این متن خوشم اومد

 • پری (محفل میوز)

  اوه آرزو… اصلا فکر نمی‌کردم یه روز تو وبگردی‌های روزانه اینجا ببینمت. 😉
  یاد روزهای فرهنگسرای اندیشه و میوز بخیر.

  خب پس… داری برای ارشد هم می‌خونی. حسابی مشغولی. یادمه اون زمان‌ها کار خبرنگاری هم می‌کردی درسته؟ هنوز هم انجام می‌دی؟
  از دیدار دوباره‌ت هر چند مجازی واقعا خوشحال شدم.

  • آرزو

   بیشتر ترجمه و مصاحبه انجام می دم. هیچ وقت واقعا خبرنگاری نمی کردم. 🙂

   پاسخ
 • سحر

  آرزو جون من خیلی وقت پیش یه رمان راجب کولی ها خوندم و از همون روز عاشقشونم به شدت و با این مشخصات که گفتی حس میکنم روح یه کولی رو دارم 😍

  پاسخ
  • فهیمه

   سلام
   میشه اسم کتاب رو بگید

   پاسخ
 • سارا کشاورزی

  آرزو خیلی خوندن این متن برام لذت بخش بود. من همیشه خودمو یک کولی دونستم. چیزی که با بقیه خانواده ام و حتی دوستام متفاوتم میکرد. یکم عجیبه… گاهی اوقات میل به موندن یک جا بهم غلبه میکنه که در تضاد با اون روحیه است. میدونم فقط زمانی میتونم کنار کسی باشم که خود واقعیم باشم… رها و آزاد…

  پاسخ
 • علی

  هیچ نمیتوانم بگم.فقط اینا میگم که واقعا لذت بردم و کولی ها ره دوست دارم…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این وب‌سایت متعلق به جیپسی می‌باشد.