کاروان در آغوش سایه (نقشه راه روزانه سفر) – مهر ماه

توی این سفر واژه های زیادی هست که بهتره باهاشون آشنا بشین. مهمترین کاری که من به عنوان تسهیلگر کاروان انجام می دم سرنخ دادنه. اینجا من بهتون سرنخ هایی برای عمیق سازی مفاهیم کتاب می دم. سرنخ هایی که به قدم هایی از سمت شما منجر می شه. قدم هایی که از سمت من، جلودارها و پشتیبان ها و از همه مهم تر، خودتون پیگیری می شه.

قدم ها

توی سفر از هر نقطه ای به نقطه دیگه، مثلا از پای کوه تا قله، از این سر دشت تا اون سر جنگل، لازمه ما قدم هایی برداریم که اون قدم ها ما رو به مقصد برسونه. توی کاروان ها ما با قلبی که هر روز تلاش می کنه بیشتر جیپسی بودن رو یاد بگیره با هم همسفر می شیم تا به مقصدهامون برسیم. توی این راه بعضی آدم ها زودتر به مقصدشون می رسن و توی یه ایستگاه از ما جدا می شن و بعضی ها هم توانایی ادامه مسیر رو ندارن یا نظرشون تغییر می کنه یا یهو متوجه می شن که این مقصد اون چیزی نبود که دنبالش بودن یا حتی دلشون برای یه مقصد جدید می ره. کاروان ها یه سیستم حمایتی برای عمیق سازی مفاهیم کتاب هاییه که با هم می خونیم. قراره با این عمیق سازی تلاش کنیم کتاب ها رو بیشتر زندگی کنیم. قدم ها شامل ویدئوها، پادکست ها، چالش ها، مطالب و فعالیت هاییه که به عمیق تر شدن درکمون از کتابی که داریم می خونیم و مفاهیمی که داریم یاد می گیریم کمک می کنه. یا حداقل من به عنوان تسهیلگر، طبق تجربه ام فکر می کنم این قدم ها کمک کننده است و در تلاشم شما رو به روش های مختلف به سمت برداشتن اون قدم ها هل بدم. شما هم می تونین قم پیشنهاد بدین. قدم ها اگه پیشنهادی نباشن برای همسفری کاروان ضروری هستن بنابراین اگه قدمی رو تا روز مشخص شده انجام ندادین، در اولین فرصت اون قدم ها رو بردارین و تجدید عهدتون رو توی قلمرو اعلام کنین تا به بقیه اطلاع بدین که چقدر این همسفری و هدفتون براتون مهمه.

اولویت بندی قدم ها

توی هر سفری برای هر کسی چالش هایی به وجود میاد و هر آدمی ممکنه با اتفاقات غیر مترقبه ای دست و پنجه نرم کنه. توی این کاروان ها تعهد برای اینه که از مسیر خارج نشیم و کنار هم بمونیم و برای این چالش ها راه حل بالغانه پیدا کنیم. مثلا مدیریت زمان، مثلا کمک گرفتن از کتاب صوتی یا راهنمایی یه همسفر و… . یکی از راه های مدیریت این چالش ها داشتن اولویت بندی مناسبه. توی کاروان ها مهم ترین کار خوندن کتاب با سرعت پیشنهادی ماست. قدم های دیگه برای عمیق سازی کتابه پس در بدترین حالت خوندن کتاب رو کنار نذارین یا سریع جبرانش کنین. توی جایگاه بعدی اولویت بندی به گفتگوهای تعیین شده نگاه کنین. اگه برای لایو یا گفتگویی به دیدن فیلم احتیاج دارین اون رو توی اولویت بعدی بذارین نه دیدن تدتاک که صرفا قراره توی قلمرو تجربه بنویسین چون عموما گفتگو باعث عمیق سازی بیشتری می شه. در نهایت باقی قدم ها رو طبق تاثیر گذاری اون قدم برای عمیق سازی طبق سلیقه خودتون انتخاب کنین. ممکنه یه نفر از تدتاک بیشتر خوشش بیاد و تاثیر بگیره و یه نفر از پادکست.

برنامه کتابخوانی کاروان

تا دوشنبه هفتم مهر: تا سر بخش اول: ک الگوی جدید کتاب شهامت دبی فورد
تا دوشنبه چهاردهم مهر: تا سر اعتقاد الهی
تا دوشنبه بیست و یکم مهر: تا سر بخش دوم
تا دوشنبه بیست و هشتم مهر: تا سر رمز آزادی احساسی

*روز رسیدگی و اعلام گزارش این کاروان دوشنبه ها تا ساعت ۱۲ ظهره

روز رسیدگی و جلودارها

یک روز در هفته روز رسیدگیه. توی این روز جلودارها که از قبل بین اعضای گروه تعیین شدن قدم های افراد رو میشمارن و گزارش می دن که اعضای گروه هر کدوم چند قدم برداشتن و چه قدم هایی رو برنداشتن و باید براش تجدید عهد کنن. افراد بعد از تجدید عهد و برداشتن اون قدم توی هفته بعد می تونه امتیازی که نگرفته جبران کنه. جلودارها به خاطر جلودار شدن یک امتیاز اضافه می گیرن. امتیازها با تعداد قدم ها به طور کلی برابره. امتیازها قابلیت هدیه دادن و واگذاری هم داره. به این روش که آخرین هفته ماه توی گزارش تو پرانتز نوشته بشه که چند امتیاز به کی واگذار می شه و به چه دلیل. بهترین همسفر ماه کسی می شه که بیشتر تعداد قدم و امتیاز رو به خودش تعلق بده و تیزپا بشه و پایان ماه در کنار جیپسی نامه یه هدیه یادگاری هیجان انگیز هم دریافت می کنه. جلودارها همسفرهای دلسوزی هستن که به اندازه ظرفیتشون اعضای گروه رو پیگیری می کنن و بهشون کمک می کنن که از مسیر خارج نشن. توی بعضی از کاروان ها پشتیبان هایی هست که گزارش جلودارها رو توی روز رسیدگی چک می کنن.

روز رسیدگی این کاروان: دوشنبه ها تا ساعت ۱۲ ظهر

ترجمه های مختلفی برای این کتاب وجود داره که معمولا بنیاد فرهنگ زندگی و کلک آزادگان ترجمه های بهتری هستن

چالش این ماه

چالش آسیب پذیری. توی ان چالش باید توی سی روز هر روز به یه سوال جواب بدین. این چالش اصلش به صورت ویدئو روزانه است اما ما امکان ویدئو، وویس یا نوشتار هم بهش اضافه می کنیم برای سطح ظرفیت روانی مختلف آدم ها. قطعا تاثیرگذاری بیشتر با چالش بیشتره اما بالغانه تصمیم بگیرین. در صورتی که این چالش رو می خواین توی اینستاگرام یا به صورت وویس توی قلمرو شرکت کنین حتما قبلش تدتاک های برنه براون رو ببینین. از هشتگ های #من_یک_جیپسی_ام #چالش_آسیب_پذیری و منشن تمام همسفرها چالشتون حتما حتما حتما استفاده کنین برای اینستاگرام.

از کارهای دیگه ای که توی این چالش باید انجام بدین:

 1. رویداد نگاری افکار و احساسات
 2. صحبت کردن با آدم قابل اعتمادتون
 3. حد و مرز تعیین کردن برای میزان به اشتراک گذاریتون توی جواب دادن به سوالا (لازم نیست انقدر به اشتراک بذارین که از منطق خارج بشه و آسیب جبران ناپذیر بخورین)
 4. پست کردن توی اینستاگرام
 5. تگ کردن
 6. اشتراک گذاری
 7. تشویق کردن

*درباره حدود اشتراک گذاری: وقتی به طور عمومی به اشتراک می ذاریم باید حد و مرز داشته باشیم. آسیب پذیر بودن بدون حدود آسیب پذیری نیست، اشتراک گذاری افراطیه. قبل از اینکه پست کنین و به اشتراک بذارین از خودتون بپرسید چرا این رو به اشتراک می ذارم؟ اگه داستانتون رو به اشتراک می ذارین که تلاشی باشه برای کمک کردن به دیگران برای یاد گرفتن تجربه اتون، پس واقعیه. ولی اگه سختی تون رو به اشتراک می ذارین که توجه و همدلی بگیرین، کارتون واقعی نیست. برنه براون می گه زخم های بازتون رو به عمومی اشتراک نذارین. اونا رو برای کسایی نگه دارین که بهشون اعتماد دارین. فقط داستان هایی رو توی شبکه های اجتماعی بذارین که هضمشون کردین و زخماش التیام پیدا کرده. اگه چیزی رو به اشتراک بذارین که هنوز باهاش درگیرین ممکنه اوضاع رو بدتر کنه. دلیلش هم اینه که روی واکنش آدم ها کنترلی ندارین. یه راه چک کردن این موضوع اینه که اگه احساس می کنین التیام اون مسئله اتون به واکنش آدم ها وابسته است، اون موضوع رو به اشتراک نذارین.

سوالات:

 1. من کی هستم؟
 2. چه بخش هایی توی زندگیم انعکاس چزی که هستم نیست؟
 3. همین الان چه احساسی دارم؟
 4. من چی می خوام؟
 5. مقصود من توی زندگی چیه؟
 6. توی زندگی قدر دان چی هستم؟
 7. چه چیزهایی نگه داشتم که لازمه رهاشون کنم؟
 8. نقاط قوت من چیه؟
 9. چه چیزهای رو پنهان می کنم؟
 10. از چه چیزهایی می ترسم؟
 11. می خوام پایان عمرم با چه چیزی از من یاد بشه؟
 12. افسوس چه چیزهایی رو می خورم؟
 13. عاشق چه چیزی توی وجود خودم هستم؟
 14. چه چیزی رو راجع به خودم قبول نمی کنم؟
 15. جای چه چیزی توی زندگیم خالیه؟
 16. چه چیزی جلوم رو گرفته؟
 17. از چه چیزی اجتناب می کنم؟
 18. شرمنده چی هستم؟
 19. نگران چی هستم؟
 20. به چی افتخار می کنم؟
 21. وقتی بچه بودم چجوری بودم؟
 22. کدوم رویاهای بچگیم رو نادیده گرفتم؟
 23. چه چیزی توی زندگیم از اهمیت بیشتری برخورداره؟
 24. از چه چیزی توی زندگیم بیشتر می خوام؟
 25. می خوام از چه چیزی توی زندگیم کمتر باشه؟
 26. من چه بهونه هایی می تراشم؟
 27. استرس چه چیزی رو دارم؟
 28. خود حقیقی من چجوریه؟
 29. چه وقت هایی توی زندگیم بیشتر احساس زنده بودن می کنم؟
 30. چه وقتایی از همیشه خوشحال ترم؟

تدتاک هایی درباره موهبت کامل نبودن

سرنخ ها

اگه دارین فکر می کنین که چجوری مفاهیم کتاب رو برای خودتون عمیق سازی و زندگی کنین، می تونم این سرنخ ها رو بهتون بدم که از این روش ها بتونین برای برداشتن قدم ها کمک بگیرین:

 1. دنبال کلید واژه های مربوط به موضوع کتاب توی تدتاک ها بگردین
 2. دنبال سخنرانی ها و مصاحبه های نویسنده کتاب توی تدتاک ها یا یوتیوب و آپارات بگردین
 3. دنبال پادکست ها مرتبط با موضوع کتاب بگردین. برای گشتن از سایت هایی مثل اسپاتیفای، شنوتو، کست باکس و… می تونین استفاده کنین
 4. دنبال پادکست های نویسنده کتاب بگردین. برای گشتن از سایت هایی مثل اسپاتیفای، شنوتو، کست باکس و… می تونین استفاده کنین
 5. دنبال نقدهای کتاب بگردین. برای خوندن نقد کتاب می تونین توی سایت متمم، گودریدز یا آمازون یا نهایتا گوگل جستجو کنین
 6. درباره ابهاماتتون یا مشکلاتتون در راستای محتوای کتاب توی محفل گفتگو کنین
 7. فیلم ها، سریال ها، انیمیشن ها و انیمه های مرتبط با محتوای کتاب پیدا کنین و ببینین. برای این کار می تونین کلید واژه های مرتبط با کتاب رو جستجو کنین مثلا اگه می خواین درباره کهن الگوی دیمیتر فیلم ببینین، توی گوگل بگردین ببینین چه فیلم هایی درباره مادرها ساخته شده.
 8. از نقدهای ویدئویی کتاب توی یوتیوب استفاده کنین
 9. از شرکت توی چالش های مرتبط استفاده کنین
 10. صفحات اینستاگرامی رو دنبال کنین که به موضوع کتاب اختصاص دارن مثلا اگه کتاب توجه آگاهی رو دارین می خونین صفحات یوگی ها و مدرس های ذهن آگاهی رو دنبال کنین
 11. توی اینستاگرامتون اعلام کنین که دارین این کتاب رو می خونین و برداشت هاتون از کتاب رو استوری کنین یا توی پست بنویسین تا نظرات افراد مختلف رو بخونین
 12. مطالبی که یاد میگیرین بلافاصله آموزش بدین تا بهتر یادشون بگیرین. برای این کار می تونین از روش های مختلفی استفاده کنین مثل شرکت توی لایوهای کاروان، ویدئو گرفتن از خودتون، ضبط کردن صداتون و به اشتراک گذاریش توی کاروان ها
 13. کتاب های مرتبط با کتابی که می خونین رو لیست کنین (مثلا هفت عادت مردمان موثر، عادت هشتم، اثر مرکب و…)
 14. توی یه دفتر یا توی برگه های چسبونکی افکارتون رو موقع خوندن کتاب بنویسین و تغییرات خودتون رو بعد از پایان کتاب یا چند سال بعد مشاهده کنین یا حتی بهتر از اون، از قلمرو و کاروان برای ثبت این افکار و تجربه ها استفاده کنین و از شانس فیدبک دیگران بهره ببرین
 15. تجربه همسفرهاتون رو از خوندن کتاب و… بخونین و نظرتون رو بگین
 16. کتاب رو صوتی کنین یا توی لایو برای دیگران بلند خوانی کنین
 17. کتاب رو مرور کنین، بازخوانی کنین یا خلاصه نویسی کنین
 18. بخش های جالب کتاب رو توی دفترتون، کاروان یا توی استوری و پست اینستاگرام بنویسین یا زیرشون خط بکشین.
 19. برای بازگویی کتاب توی رادیو جیپسی داوطلب بشین و نسخه بازگویی صوتی خودتون رو برای من بفرستین
 20. سه سوال طلایی رو بعد از هر فصل کتاب از خودتون بپرسین: ۱. ایده اصلی این کتاب و این بخش کتاب چیه؟ ۲. من باهاش موافقم؟ ۳. چجوری توی زندگیم استفاده اش کنم؟
 21. توی سایت مدیوم، متمم و سایت هایی از این دست مقالات مرتبط با کتاب رو جستجو کنین و بخونین
 22. اگه برای عمیق سازی از کتاب ویدئو، کتاب، پادکست و… استفاده کردین، حتما برای تحلیلش و گفتگو با دیگران وقت بذارین چون تحلیل کردن بخش مهمی از یادگیری عمیق مفاهیم یه کتابه.
 23. از کتاب صوتی استفاده کنین. برای بعضی افراد کتاب صوتی به یادگیری عمیق تر کمک می کنه. به علاوه کتاب صوتی منتشر شده برای بعضی از کتاب ها به قدری خوبه که می تونه درک شما رو از کتاب تغییر بده. گرچه کتاب صوتی های ناخوشایند هم برعکس می تونه شما رو از کتاب متنفر کنه
 24. خوندن زندگینامه نویسنده. این کار به شما کمک می کنه بهتر بفهمین مطالب کتاب رو چه جور آدمی با چه دیدگاهی نوشته.
 25. توی سایت های آموزشی مطالب مرتبط کتاب رو جستجو کنین و دوره های آموزشی مرتبط با کتاب رو تجربه کنین
 26. استفاده از سایت هایی مثل سبکتو و کپسول های صوتی خلاصه کتاب برای مرور محتوای کتاب

درباره آرزو ویشکا

من یه جیپسی مسافرم، یه جنگجو، یه جستجوگر و یه ماجراجو. تا ۱۱ سالگی نقاشی می کشیدم و بعد از اون مشغول داستان نوشتن و کتاب خوندن بودم. دغدغه شفا دادن همیشه درونم زنده بوده و برای همین مباحث روانشناسی رو خیلی دوست دارم و دلم می خواد از راه های مختلفی برای قصه گویی استفاده کنم و توی این مرحله از زندگیم می خوام کتاب مصور کشیدن رو یاد بگیرم. این روز ها هم با شما توی کاروان ها همسفرم

مترجم، مسئول سایت انگلیسی و دستیار امور بین الملل سینمای هنر و تجربه
مترجم کتاب و داستان های ادبی ( سفر به انتهای دنیا - انتشارات پرتقال)
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین
فراگیر حضوری و غیر حضوری دوره های خودشناسی شوق زندگی بالنده، خانه توانگری و بنیاد فرهنگ زندگی | دوره مهارت های زندگی زیر نظر مهتاب بیات و تحلیل رفتار متقابل زیر نظر نرگس لطفی | دوره شبکه سازی زیر نظر سپیده جلوخانی
دوره های داستان نویسی آقای پورولی - عاطفه بهسام - سروش روحبخش

کاروان متحرک دختر کولی
تمام نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *