کاروان کولی های قصه گو: بیداری نویسنده درون


آغاز سفر کاروان

متنی که رو به روی شماست دعوت نامه ایه برای شروع یه سفر. اسم این سفر رو هر چی دوس دارین بذارین. کاروان، دوره، کلاس، کارگاه و… . هر کسی دید و برداشت خودش رو از این سفر داره. بعضی ها فکر می کنن این یه سفر معنویه، بعضیا فکر می کنن یه سفر روانشناسانه است یاحتی بعضیا با بدبینی فکر می کنن یه سفر صرفا بیزینسی ئه و اصلا واردش نمی شن. سفری که تیم جیپسی مسئولیت تسهیلگریش رو قبول کرده سفر شماست . اگه بهتون بگم این سفر راحت و آسونه، راستش رو نگفتم. پس خودتون رو برای موانع خیلی سخت آماده کنین. به قول جولیا کامرون کسی که روی رشد خودش کار می کنه جوینده طلاست و ما توی مسیر این کاروان تلاش می کنیم صندوقچه طلای درون خودمون رو پیدا کنیم. از امروز شما توی کاروان با تمام وجود مسئول رشد خودتون هستین. خوش اومدین.

تجهیزات سفر(محتویات کوله پشتی شما):


 • مطالعه پیمان نامه کتبی و سوگند شفاهی
 • تخیل
 • کنجکاوی
 • صبر
 • توجه محیط و قصه آدم ها
 • گوش شنوا برای وویس ها و فایل های صوتی
 • چشم بینا برای ویدئو های کمکی
 • روحیه جستجوگر و جنگجو برای بیدار کردن نویسنده درون
 • انجام تمام قدم هایی که توی کاروان تعیین می شه
 • کتاب حرکت در مه محمدحسن شهسواری (خرید از طاقچه)
 • کتاب سواد روایت اچ پورتر (خرید از فیدیبو)

متن پیمان نامه:

من، ………… پیمان می بندم که سفر رشدم رو با همسفرهای کاروان………. شروع کنم و هر روز تمام کارهای لازم برای حفظ انرژی جمعی کاروان رو انجام بدم حتی اگه تمام توان اون روزم به اشتراک گذاری تجربه ام یا حسم به تجربه یه همسفر باشه. من پیمان می بندم که منش جیپسی ها رو یاد بگیرم و فضایی امن برای خودم و همسفرهام بسازم یعنی برای خودم و دیگران حامی باشم، احساساتم رو طوری بیان کنم که فضا رو منفی و ناخوشایند نکنه، خودم و دیگران رو سرزنش و تحقیر نکنم، غر نزنم، ناله نکنم، حس ناامیدی رو پخش نکنم، احساسات منفی خودم رو ببینم و برای خودم بنویسم و اجازه بدم بگذرن، همسفرهای کاروانم رو «ببینم» و «بشناسم» و اجازه بدم بقیه هم من رو «ببینن» و «بشناسن» و در این مسیر «همدلی» کنم و اجازه بدم با من «همدلی کنن» و در سختی ها حرف هاشون رو «بشنوم» و اجازه بدم که «شنیده بشم». اعلام می کنم که متوجه تاثیر و مسئولیت حضور و وجودم در کاروان هستم و تمام تلاشم رو برای همراهی تمام قد همسفرهایی که با من هم پیمان هستن، می کنم.

نکته: منظور این نیست که حس های غم، ترس، خشم و… رو به رسمیت نشناسین و نگین. منظور اینه به روش درستی بیانشون کنین و دیگران رو تعمدا آزار ندین. صحبت بالغانه درباره حس هاتون چه مثبت چه منفی کاملا آزاده.

روش های تقویت یا تجدید عهد و پیمان جیپسی ها

در صورتی که از تعهداتتون خارج شدین و خواستین مسیر رو با کاروان ها ادامه بدین حتما حتما حتما بعد از انجام کارهاتون باید توی قلمرو روش تجدید عهدتون رو توضیح بدین که چطور می خواین جلوی این رو بگیرین که دیگه این اتفاق نیافته. فقط نگین من تجدید عهد می کنم. دقیقا مشخص کنین چطوری. این روش های پیشنهادی ماست:

 1. قرارداد اولیس: توی داستان ادیسه هومر، اولیس توی سفر بازگشتش باید با سیرن ها مواجه می شد ( سیرن ها یعنی نیمف های دریایی، ترکیبی از یه زن و پرنده بودن که با صدای فوق العاده زیباشون دریانوردها رو طوری مسحور می کردن که به سمت صخره های مرگ می رفتن) و خب اولیس خوب می دونست قدرت تعهد چجوری کار می کنه. پس قبل از اینکه با کشتی به اون سمت بره سه تا قرار با خودش گذاشت: اول) موانعی ایجاد کرد که وسوسه نشه (خودش رو به دکل بست) دوم) تصمیمش رو بلند اعلام کرد تا از ترس اینکه اعتبارش رو از دست بده، توی تعهد بمونه سوم) سیستم مجازات مالی یا پاداش مالی هم اضافه کرد | در حال حاضر شما با ثبت نام اولین صفحه قرارداد اولیس خودتون رو امضا کردین. با اعلام وضعیت توی گروه و اینستاگرام صفحه دوم رو هم امضا می کنین. برای صفحه سوم هم راه های زیادی وجود داره که در ادامه می گیم
 2. چالش پرداخت: توی این روش که حتی وارن بافت هم ازش استفاده کرده، به دوستتون قول می دین اگه از تعهدتون خارج شدین مبلغ مشخصی بهش بدین و این میشه مالیات شما بابت موفق نشدن توی حفظ تعهدتون (جیپسی با حذف شما از کاروان و گذاشتن این شرط که از نو هزینه بدین برای برگشت این چالش هم برای تقویت تعهد به کار برده)
 3. قدرت همسفری: طبق آمار کسایی که مسیرشون رو با یه دوست پیش می رن سی درصد بیشتر از باقی آدم ها موفق می شن و به همین دلیل فلسفه اصلی کاروان ها این روش تعهده.
 4. آینه آینه: با خودتون خودگویی روحیه بخش توی آینه تمرین کنین. این روش ورزشکارهای بزرگه. برین جلوی نزدیک ترین آینه و به خودتون بگین: «می تونم. بهت باور دارم. از پسش بر میای.»
 5. برگزاری یه مراسم خاص ذهنی: مثلا یه لحظه مکث کنین و لحظه ای رو تصور کنین که به واسطه موندن توی این تعهد، موفق شدین و به هدفتون رسیدین. مزه مزه اش کنین و ازش انرژی بگیرین.
 6. نامه به خود: برای خود آینده اتون توی این سفر نامه بنویسین تا هر وقت که داشتین از تعهد خارج می شدین قبلش اون نامه رو بخونین. محتویات این نامه می تونه یادآوری حسی باشه که اگه موفق بشین به دست میارین یا می تونه چرایی شروع این سفر باشه.
 7. یادداشت های چسبونکی: توی اتاق و خونه اتون یا هر جایی که بتونین مرتب ببینین یادداشت های کوچیکی برای خودتون بذارین تا تعهدتون رو به خودتون یاد آوری کنین. حتی می تونین به جای نوشته یه علامت خاص طراحی کنین مثل پر جیپسی
 8. اینستاگرام: درباره روند پیشرفت یا تعهدتون مرتب توی اینستاگرام بنویسین تا این حس که بقیه دارن نظارت می کنن باعث بشه متعهد بمونین

راهنمای سفر:

سایت جیپسی:

مواردی که توی سایت نوشته می شه با دقت و چندین بار بخونین. با سوال ها و ابهام های شما محتویات سایت اصلاح می شه و وقتی خبر اصلاحیه داده می شه حتما یه بار دیگه با دقت مطالعه کنین و سرسری رد نشین.

گروه های جیپسی داخل واتساپ:

 1. بعد از معرفی ها و شناخت اولیه، ۴ الی ۶ همسفر انتخاب کنین تا با هم گروه بشین و گروهبندی های مورد نظرتون رو سه روز قبل از شروع حرکت رسمی کاروان ها مستقیم به من اعلام کنین، در غیر این صورت با اختیار خودتون بدون هماهنگی گروهبندی می شین.
 2. بعد از مشخص شدن هم گروه ها توی گروه «محفل» هر هفته یک الی دو نفر جلودار برای گروه کاروانتون انتخاب کنین. وظیفه جلودارها اینه که حواسشون به حضور فعال جیپسی ها توی فعالیت های ستاره دار باشه و پیگیریشون کنن.
 3. احساساتتون رو به یه روش سالم ابراز کنین و منش یه جیپسی رو از همین الان تمرین کنین (بدون ناله، تحقیر، سرزنش، غر، بدگویی، برچسب گذاری، شخصی کردن و به خود گرفتن و به طور کل روی خطاهای شناختی تون کار کنین و مواظب باشین ناخواسته تبدیل به آدم نا امن و سمی زندگی یه آدم دیگه نشین، انرژی مثبت جمعی توی کاروان ها اهمیت بالایی داره و بی توجهی به چنین مواردی به هیچ وجه نادیده گرفته نمی شه و در صورت تکرار و گرفتن هشدار از کاروان حذف می شین)
 4. پیشنهاد: پیام های مهم یا ارزشمند از نظر خودتون رو توی واتساپ رو ستاره دار کنین تا بعدا بتونین بهشون مراجعه کنین
 5. کانال اصلی کاروان ها رو میوت نکنین اما در عوض گروه های «قلمرو» و «محفل» رو میوت کنین تا در طول روز حواستون پرت نشه و در زمان برنامه ریزی شده توسط خودتون در طول روز بهشون مراجعه کنین
 6. در صورتی که از تعهد خارج شدین خودتون قبل از گرفتن هشدار اعلام کنین و روش و برنامه اتون برای تجدید عهد رو بنویسین. به این روش احتمال حذفتون از کاروان کمتر می شه

اینستاگرام جیپسی:

 1. اینستاگرام thegipsy.ir رو فالو کنین و تونیفیکیشنش رو روشن کنین، همدیگه رو توی اینستاگرام فالو کنین ، هشتگ های مرتبط با جیپسی رو فالو کنین، در صورتی که تصمیم به دوری از شبکه های اجتماعی دارین، اکانت مخصوص جیپسی بسازین و فقط اعضای گروه رو دنبال کنین.
 2. توی اینستاگرام به طور کلی تمام اعضای کاروان های جیپسی رو فالو کنین و به طور خاص همسفرهاتون رو فالو و پیگیری کنین و درباره روند فرآیند همدیگه به هم بازخورد بدین
 3. در صورتی که روش اینستاگرام رو برای تقویت تعهدتون انتخاب کردین حتما از کلید واژه ها و هشتگ های مربوط به کاروان های جیپسی استفاده کنین و حتما اینستاگرام جیپسی رو تگ و منشن کنین.
 4. لایوهای اصلی ای که توی کانال و اینستاگرام جیپسی برای کاروان ها اعلام می شه حتما شرکت کنین و در صورتی که نمی تونین شرکت کنین توی گروه تکالیف از قبل اعلام کنین، اگه بدون اعلام کردن حضور پیدا نکنین هشدار می گیرین و بعد از کاروان حذف می شین و برای بازگشت باید از نو هزینه بدین و پیمان ببندین

اولین قدم(قلمرو تجربیات و تکالیف):

 1. توی گروه «قلمرو» یه وویس از احساستون نسبت به شروع کاروان به اشتراک بذارین. ( نکته: اگه خواستین جوابی به یکی از وویس ها بدین از گروه «محفل» استفاده کنین. بخش قلمرو فقط و فقط برای به اشتراک گذاری دستور عمل هاست و این کار برای جلوگیری از کلافگی دوستانیه که وقت کمتری دارن یا می خوان با اولویت بندی مناسب تری از محتوا استفاده کنن یا استفاده اشون رو از شبکه های اجتماعی کمتر کنن، پس با خیال راحت توی گروه «محفل» صحبت کنین و بازخورد بدین. )
 2. توی گروه «قلمرو» یه وویس معرفی کوتاه بذارین و در ادامه علت بودنتون توی این کاروان و خواسته اتون از کاروان و همسفرهاتون رو بگین. تجربیاتی که توی حوزه نویسندگی داشتین بگین.
 3. توی گروه «قلمرو» یه وویس از پیمان نامه اتون بذارین و اگه دوست داشتین به بندهای پیمانی که با باقی همسفراتون می بندین به دلخواه اضافه کنین.

آداب خروج

بلافاصله بعد از ورود به گروه های واتساپ کاروان، قلمرو و محفل دیگه هیچ وجهی بهتون برگردونده نمی شه چون شما با آگاهی به این متن وارد کاروان ها شدین و باید مسئولیت تصمیمتون رو بپذیرین. در صورتی که در طول ماه به هر دلیلی تصمیم گرفتین از کاروان ها خارج بشین باید با یک متن یا وویس علت خروجتون رو به همگروهی هاتون توضیح بدین و زمان بدین باهاتون خداحافظی کنن و بعد از گروه ها خارج بشین.