ردپای خدایان

4 همسفر

کاروان رد پای خدایان: ملاقات با خدایان درون

معمای جالب این است که وقتی خودم را همان گونه که هستم می پذیرم، می توانم تغییر کنم.

کارل راجرز

آغاز سفر کاروان

متنی که رو به روی شماست دعوت نامه ایه برای شروع یه سفر. اسم این سفر رو هر چی دوس دارین بذارین. کاروان، دوره، کلاس، کارگاه و… . هر کسی دید و برداشت خودش رو از این سفر داره. بعضی ها فکر می کنن این یه سفر معنویه، بعضیا فکر می کنن یه سفر روانشناسانه است یاحتی بعضیا با بدبینی فکر می کنن یه سفر صرفا بیزینسی ئه و اصلا واردش نمی شن. سفری که تیم جیپسی مسئولیت تسهیلگریش رو قبول کرده سفر شماست . اگه بهتون بگم این سفر راحت و آسونه، راستش رو نگفتم. پس خودتون رو برای موانع خیلی سخت آماده کنین. به قول جولیا کامرون کسی که روی رشد خودش کار می کنه جوینده طلاست و ما توی مسیر این کاروان تلاش می کنیم صندوقچه طلای درون خودمون رو پیدا کنیم. از امروز شما توی کاروان با تمام وجود مسئول رشد خودتون هستین. خوش اومدین.

تجهیزات سفر(محتویات کوله پشتی شما):

 • مطالعه پیمان نامه کتبی و سوگند شفاهی
 • پذیرش
 • دوستی با ابعاد مختلف وجود
 • توجه به صداهای مختلف درون
 • توجه و احترام به دیدگاه های مختلف
 • گوش شنوا برای وویس ها و فایل های صوتی
 • چشم بینا برای ویدئو های کمکی و فیلم ها
 • روحیه جستجوگر و جنگجو برای بیدار کردن مربی درون
 • انجام تمام قدم هایی که توی کاروان تعیین می شه
 • کتاب انواع زنان شینودا بولن
 • کتاب انواع مردان شینودا بولن

راهنمای تهیه تجهیزات

کتاب انواع زنان و انواع مردان اثر شینودا بولن با ترجمه های مختلفی توی بازار وجود داره و از جاهای مختلفی می شه تهیه اش کرد. پیشنهادهای ما کتاب هاییه که پرنگ کردیم و از لینک هایی که گذاشتیم می تونین برای خرید اقدام کنین.

لیست ترجمه ها (از کتابخانه ملی)

انواع زنان: بر اساس نظریه نمادهای اسطوره‌ای در روانکاوی یونگ/ ژان‌شینودا بولن‏‫؛ ترجمه‌ی نیلوفر نواری؛ ویراستار زهرا ناظمی. (نشر بنیاد فرهنگ زندگی) طاقچه
انواع مردان: شیوه‌ای عمیق، دقیق و کاربردی برای شناخت مردان بر اساس نظریه‌ی نمادهای اسطوره‌ای در روان‌کاوی یونگ/ ژان‌شینودا‌ بولن؛ ترجمه‌ی فرشید قهرمانی. (نشر بنیاد فرهنگ زندگی)
 طاقچه
نمادهای اسطوره‌ای و روان‌شناسی زنان (متن کامل): کهن‌الگوهای قدرتمندی که درون زنان می‌زیند (با مقدمه جدید ۲۰۱۴)/ جین‌شینودا بولن؛ مترجم مینو پرنیانی (نشر آشیان)
ن‍م‍اده‍ای‌ اس‍طوره‌ای‌ و روان‍ش‍ن‍اس‍ی‌ زن‍ان‌/ ن‍وی‍س‍ن‍ده‌ ش‍ی‍ن‍ودا ب‍ول‍ن‌؛ ت‍رج‍م‍ه‌ آذر ی‍وس‍ف‍ی‌ (نشر روش‍ن‍گ‍ران‌ و م‍طال‍ع‍ات‌ زن‍ان‌)
روان‌شناسی مردان : بررسی الگوهای کهن در روان مردان/ جین شینودا بولن ؛ مترجم ملیحه وفامهر. (نشر دانژه) فیدیبو
روان شناسی زنان الهه‌ی درون زن : روان‌شناسی زنان از دیدگاه اسطوره‌شناسی (بررسی کهن الگوهای نیرومند در زندگی زنان)/نویسنده جین‌شینودا بولن (نشر دانژه) فیدیبو

لیست منابع خرید نسخه فیزیکی

بنیاد فرهنگ زندگی
دیجیکالا
جیحون
شهرکتاب

لیست منابع خرید نسخه مجازی

طاقچه
فیدیبو

روش های تقویت یا تجدید عهد و پیمان جیپسی ها

متن پیمان نامه که در انتهای این صفحه اومده رو مطالعه کنین. به ما و خودتون تعهد بدین که پای خودتون وایمیستین. در صورتی که از تعهداتتون خارج شدین و خواستین مسیر رو با کاروان ها ادامه بدین حتما حتما حتما بعد از انجام کارهاتون باید توی محفل روش تجدید عهدتون رو توضیح بدین که چطور می خواین جلوی این رو بگیرین که دیگه این اتفاق نیافته. فقط نگین من تجدید عهد می کنم. دقیقا مشخص کنین چطوری. این روش های پیشنهادی ماست:

 1. قرارداد اولیس: توی داستان ادیسه هومر، اولیس توی سفر بازگشتش باید با سیرن ها مواجه می شد ( سیرن ها یعنی نیمف های دریایی، ترکیبی از یه زن و پرنده بودن که با صدای فوق العاده زیباشون دریانوردها رو طوری مسحور می کردن که به سمت صخره های مرگ می رفتن) و خب اولیس خوب می دونست قدرت تعهد چجوری کار می کنه. پس قبل از اینکه با کشتی به اون سمت بره سه تا قرار با خودش گذاشت: اول) موانعی ایجاد کرد که وسوسه نشه (خودش رو به دکل بست) دوم) تصمیمش رو بلند اعلام کرد تا از ترس اینکه اعتبارش رو از دست بده، توی تعهد بمونه سوم) سیستم مجازات مالی یا پاداش مالی هم اضافه کرد | در حال حاضر شما با ثبت نام اولین صفحه قرارداد اولیس خودتون رو امضا کردین. با اعلام وضعیت توی گروه و اینستاگرام صفحه دوم رو هم امضا می کنین. برای صفحه سوم هم راه های زیادی وجود داره که در ادامه می گیم
 2. چالش پرداخت: توی این روش که حتی وارن بافت هم ازش استفاده کرده، به دوستتون قول می دین اگه از تعهدتون خارج شدین مبلغ مشخصی بهش بدین و این میشه مالیات شما بابت موفق نشدن توی حفظ تعهدتون (جیپسی با حذف شما از کاروان و گذاشتن این شرط که از نو هزینه بدین برای برگشت این چالش هم برای تقویت تعهد به کار برده)
 3. قدرت همسفری: طبق آمار کسایی که مسیرشون رو با یه دوست پیش می رن سی درصد بیشتر از باقی آدم ها موفق می شن و به همین دلیل فلسفه اصلی کاروان ها این روش تعهده.
 4. آینه آینه: با خودتون خودگویی روحیه بخش توی آینه تمرین کنین. این روش ورزشکارهای بزرگه. برین جلوی نزدیک ترین آینه و به خودتون بگین: «می تونم. بهت باور دارم. از پسش بر میای.»
 5. برگزاری یه مراسم خاص ذهنی: مثلا یه لحظه مکث کنین و لحظه ای رو تصور کنین که به واسطه موندن توی این تعهد، موفق شدین و به هدفتون رسیدین. مزه مزه اش کنین و ازش انرژی بگیرین.
 6. نامه به خود: برای خود آینده اتون توی این سفر نامه بنویسین تا هر وقت که داشتین از تعهد خارج می شدین قبلش اون نامه رو بخونین. محتویات این نامه می تونه یادآوری حسی باشه که اگه موفق بشین به دست میارین یا می تونه چرایی شروع این سفر باشه.
 7. یادداشت های چسبونکی: توی اتاق و خونه اتون یا هر جایی که بتونین مرتب ببینین یادداشت های کوچیکی برای خودتون بذارین تا تعهدتون رو به خودتون یاد آوری کنین. حتی می تونین به جای نوشته یه علامت خاص طراحی کنین مثل پر جیپسی
 8. اینستاگرام: درباره روند پیشرفت یا تعهدتون مرتب توی اینستاگرام بنویسین تا این حس که بقیه دارن نظارت می کنن باعث بشه متعهد بمونین

راهنمای سفر:

سایت جیپسی:

مواردی که توی سایت نوشته می شه با دقت و چندین بار بخونین. با سوال ها و ابهام های شما محتویات سایت اصلاح می شه و وقتی خبر اصلاحیه داده می شه حتما یه بار دیگه با دقت مطالعه کنین و سرسری رد نشین.

واتساپ محفل

گفتگو توی محفل کاملا آزاده و مواردی که هنوز روی سایت تعبیه نشده رو می تونین اونجا به اشتراک بذارین.

اینستاگرام جیپسی:

 1. اینستاگرام thegipsy.ir رو فالو کنین و تونیفیکیشنش رو روشن کنین، همدیگه رو توی اینستاگرام فالو کنین ، هشتگ های مرتبط با جیپسی رو فالو کنین، در صورتی که تصمیم به دوری از شبکه های اجتماعی دارین، اکانت مخصوص جیپسی بسازین و فقط اعضای گروه رو دنبال کنین.
 2. توی اینستاگرام به طور کلی تمام اعضای کاروان های جیپسی رو فالو کنین و به طور خاص همسفرهاتون رو فالو و پیگیری کنین و درباره روند فرآیند همدیگه به هم بازخورد بدین
 3. در صورتی که روش اینستاگرام رو برای تقویت تعهدتون انتخاب کردین حتما از کلید واژه ها و هشتگ های مربوط به کاروان های جیپسی استفاده کنین و حتما اینستاگرام جیپسی رو تگ و منشن کنین.
 4. لایوهای اصلی ای که توی کانال و اینستاگرام جیپسی برای کاروان ها اعلام می شه حتما شرکت کنین و در صورتی که نمی تونین شرکت کنین توی گروه تکالیف از قبل اعلام کنین، اگه بدون اعلام کردن حضور پیدا نکنین هشدار می گیرین و بعد از کاروان حذف می شین و برای بازگشت باید از نو هزینه بدین و پیمان ببندی

آداب خروج

بلافاصله بعد از ثبت نام در کاروان دیگه هیچ وجهی بهتون برگردونده نمی شه چون شما با آگاهی به این متن وارد کاروان ها شدین و باید مسئولیت تصمیمتون رو بپذیرین. در صورتی که در طول ماه به هر دلیلی تصمیم گرفتین از کاروان ها خارج بشین باید با یک متن یا وویس علت خروجتون رو به همگروهی هاتون توضیح بدین و زمان بدین باهاتون خداحافظی کنن و بعد از گروه ها خارج بشین.

متن پیمان نامه:

من، ………… پیمان می بندم که سفر رشدم رو با همسفرهای کاروان………. شروع کنم و هر روز تمام کارهای لازم برای حفظ انرژی جمعی کاروان رو انجام بدم حتی اگه تمام توان اون روزم به اشتراک گذاری تجربه ام یا حسم به تجربه یه همسفر باشه. من پیمان می بندم که منش جیپسی ها رو یاد بگیرم و فضایی امن برای خودم و همسفرهام بسازم یعنی برای خودم و دیگران حامی باشم، احساساتم رو طوری بیان کنم که فضا رو منفی و ناخوشایند نکنه، خودم و دیگران رو سرزنش و تحقیر نکنم، غر نزنم، ناله نکنم، حس ناامیدی رو پخش نکنم، احساسات منفی خودم رو ببینم و برای خودم بنویسم و اجازه بدم بگذرن، همسفرهای کاروانم رو «ببینم» و «بشناسم» و اجازه بدم بقیه هم من رو «ببینن» و «بشناسن» و در این مسیر «همدلی» کنم و اجازه بدم با من «همدلی کنن» و در سختی ها حرف هاشون رو «بشنوم» و اجازه بدم که «شنیده بشم». اعلام می کنم که متوجه تاثیر و مسئولیت حضور و وجودم در کاروان هستم و تمام تلاشم رو برای همراهی تمام قد همسفرهایی که با من هم پیمان هستن، می کنم.

نکته: منظور این نیست که حس های غم، ترس، خشم و… رو به رسمیت نشناسین و نگین. منظور اینه به روش درستی بیانشون کنین و دیگران رو تعمدا آزار ندین. صحبت بالغانه درباره حس هاتون چه مثبت چه منفی کاملا آزاده.

تسهیل‌گر:

من یه جیپسی مسافرم، یه جنگجو، یه جستجوگر و یه ماجراجو. تا 11 سالگی نقاشی می کشیدم و بعد از اون مشغول داستان نوشتن و کتاب خوندن بودم. دغدغه شفا دادن همیشه درونم زنده بوده و برای همین مباحث روانشناسی رو خیلی دوست دارم و دلم می خواد از راه های مختلفی برای قصه گویی استفاده کنم و توی این مرحله از زندگیم می خوام کتاب مصور کشیدن رو یاد بگیرم. این روز ها هم با شما توی کاروان ها همسفرم مترجم، مسئول سایت انگلیسی و دستیار امور بین الملل سینمای هنر و تجربه مترجم کتاب و داستان های ادبی ( سفر به انتهای دنیا - انتشارات پرتقال) فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین فراگیر حضوری و غیر حضوری دوره های خودشناسی شوق زندگی بالنده، خانه توانگری و بنیاد فرهنگ زندگی | دوره مهارت های زندگی زیر نظر مهتاب بیات و تحلیل رفتار متقابل زیر نظر نرگس لطفی | دوره شبکه سازی زیر نظر سپیده جلوخانی دوره های داستان نویسی آقای پورولی - عاطفه بهسام - سروش روحبخش
﷼ 1,000,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *