Home انجمن ها تماشاخانه مستند خطر رسانه ای Social Dilemma پاسخ به: مستند خطر رسانه ای Social Dilemma

نفس
مشارکت کننده

از بچگیمون با کلی اطلاعات روبرو شدیم و بدون اینکه بخوایم یا توان انتخابش رو داشته باشیم جز باورهامون شدن با همون سیستم پاداش تنبیه به نوعی ما ادم هارو اهلی کردند و حالا ایمان و باورمون انقدر قوین که نظام اعتقادیمون همه رویاهایی که از زندگی داریم رو کنترل میکنند اینکه چطور زندگی کنیم چه شیوه رفتاری ای مورد پسنده رویاهای بیرونی هم به ما یاد میدن که چطور انسانی باشیم!!
تو بچگیمون در طول روز به دفعات تنبیه شدیم و پاداش گرفتیم و همین باعث شد که خیلی زود ترس از تنبیه شدن و پاداش نگرفتن به جونمون بیوفته. پاداش گرفتن ما در واقع توجهی بود که ما از سمت والدین خواهر برادر و معلم و دوستامون دریافت میکردیمو خیلی زود هم نیاز به جلب توجه و پاداش تو وجودمون شکل گرفت.ترس از طرد شدن ترس ازینکه به اندازه کافی خوب نباشیم و ته ته همه اینا ما کسی شدیم که حقیقی نیست و تبدیل به رونوشتی شدیم از باورهای مادر پدر جامعه
و من فکر میکنم اینستاگرام یا فضاهای مجازی شبیه به اون داره همین کارو میکنه با ما, مارو از خود واقعیمون ارزش هامون دور میکنه
و این که این فرایند اهلی شدن انقدر قوی وشدیده که از یه جایی به بعد دیگ لازم نیست کسی مارو اهلی کنه ما بقدری خوب تربیت شدیم از کودکی تا بزرگسالی (خب طبیعیه ته این شورش ادم بزرگا برنده میشن معمولا) بعدش خودمون این کارو ادامه میدیم و خودمونو اهلی میکنیم مطابق با همون سیستم اعتقادی که به ما دادند و البته با استفاده از سیستم پاداش تنبیه..
این متن یه خلاصه ای از کتاب چهار میثاقه که به شدت عاشقش شدم و امیدوارم اراده ام بلوغ و خودآگاهیم روز به روز بیشتر شه و پامو فراتر بذارم ازین سیستم اعتقادی که تو ذهنمه که مثل یه کتاب قانون عمل میکنه و خیلیاشم حتی اشتباه و دروغه و من رو داره زجر میده
دوست دارم به جایی برسم که من بدون هیچ سوال چون و چرایی هزچیز که تو این کتاب وجود داره رو حقیقت ندونم فکر میکنم هیچ چیز تو این جهان وجود نداره که بگیم نمیشه زیر سوال برد هیچ چیز و اگه همچین باوری داریم فک میکنم یه فرد متعصب و نابینا هستیم تو اون زمینه
میدونم برداشت و زاویه دید من و حرفام جز نکته اصلی این فیلم نبود اما انقدر این زاویه تو چشمم اومد و این روزا تو هر چیزی میبینمش که نیاز داشتم بگم

تمام حقوق این وب‌سایت متعلق به جیپسی می‌باشد.