Home انجمن ها تماشاخانه مستند خطر رسانه ای Social Dilemma

آخرین بروزرسانی توسط نفس 1 ماه پیش
‏‫5 صدا
6 پاسخ
  • نویسنده
    آرزو
    مدیرکل

اینجا درباره مستندی صحبت می کنیم که محتوا و نگرانی مطرح شده توی این فیلم مسئله اثر گذار روی زندگی امروزی همه ی ماست…مستند خطر رسانه ای Social Dilemma

این مستند رو اگه ندیدین ببینین:
    https://www.aparat.com/v/Bp61S/

• این موضوع 1 ماه، 1 هفته پیش توسط آرزو اصلاح شده است.
    Mahsapm
    مشارکت کننده

خیلی درباره مستند فکر کردم و به دوستام پیشنهادش دادم
    موضوعاتی که مطرح شد چیزاییه که مدت هاست بهشون فکر میکنم… توی 1ساعتونیم خوب مطلب رو جمع کرده بود اما هنوزم بنظرم جا داره برای هر معضل یک اپیزود جدا ساخته بشه.. انقدر که ساید های مختلف داره هر کدوم

برای من اون قسمتی که میگفت شبکه های اجتماعی تا جایی پیش میرن که دموکراسی رو هدف میگیرن جدید و جالب بود.. موضوع اینه که سرعت پیشرفت سوشال مدیا انقد زیاده که بعضی معضلات رو حتی شاید نشه پیش‌بینی کرد
    مثلا همون دکمه ی لایک که خودشون هم فکر نمیکردن انقدر تبعات داشته باشه

من یادمه سر کلاسای کارشناسی بحث میشد درمورد این اپلیکیشن ها و اساتید از بدی‌هاشون میگفتن و بچه‌ها به استادا میگفتن شما توهم توطئه دارید :))
    ولی اون زمان متوجه نبودیم که این شبکه‌ها قبل از هرچیزی یک “بیزینس” هستن
    به مرور کاربرا بیشتر متوجه میشن وبنظرم همین اگاهی داشتن و اگاهی دادن خیلی خوبه

کاری که خودمم انجام دادم بعد از دیدن مستند بگم که نوتیفیکیشن هامو خاموش کردم… به شخصه از اکسپلور اینستا خیلی شاکیم و کاش اونم یه دکه اف داشت:)))

غزاله شهابی راد
    مشارکت کننده

سلام
    ممنون از آرزو برای پیشنهاد این مستند.
    بیشترین چیزی که من استفاده میکنم یوتیوب هست.گاهی برای چیزهایی که دوست دارم ولی بیشتر برای وقت تلف کردن وقتی کسل هستم…و خب بعدش حالم بهتر نمیشه.

بنظرم توی این مستند برای من اصلی ترین قسمت این بود که آدمها واقعا در نتیجه چیزی که به دفعات میبینند تغییر میکنند.
    من تا حالا فقط فکر میکردم آدم ها با شبکه های اجتماعی وقت تلف میکنند. اینکه آمار آسیب رسوندن به خود، در بچه های دوره راهنمایی افزایش چشمگیر داشته، باعث شد میزان آسیب رسان بودن رو حس کنم.
    قطبی شدن آدم ها بر اساس گروهشون رو دیده بودم، ولی نمیدونستم گروه های افراطی چطور ازش بهره میبرند.
    و اینکه مشکل از اینجاست که درخت مرده بیشتر از درخت زنده ارزش داره، نهنگ مرده بیشتر از نهنگ زنده ارزش داره. و توجه من برای خیره شدن به تصویر گوشی برای شرکت ها بیشتر از مفید گذروندن وقتم ارزش داره.
    این جمله باعث شد فکر کنم که توجه من برای خودم چه ارزشی داره؟
    من دوست دارم توجهم به چیزهایی باشه که دوست دارم و من رو به کسی که میخوام باشم نزدیکتر میکنند.
    اگه شرکت ها این قدر از توجه من سود میبرند پس شاید واقعا باید توجهم رو جدی بگیرم. و ازش یه جوری استفاده کنم.نمیدونم فعلا چطور :)) ولی فکر میکنم با وقت گذاشتن و تحقیق درباره اش میشه جایگزین پیدا کرد.( یه مثال ساده اش اینه که من خیلی فانتزی دوستم و فیلم و سریال های فانتزی دوست دارم ببینم. یه چند تا فیلم خوب دیدم.خیلی کم سریال خوب دیدم. و خیلی وقت ها بعد از چند قسمت حس وقت تلف کردن و هرز رفتن دارم. راه حل جایگزینش کتاب خوندن هست. بسیار جذاب تر و خلاصه تر و با احساس تر…)

یه موضوع دیگه که بهش فکر میکنم تولید محتوای خوب هست. مثلا تو ژاپن روزنامه ی بچه ها هست. که توش با کلمات ساده تری خبرها نوشته شده و معمولا خبرهای شادی هم هستند.
    بنظرم یه همچین چیزی برای بچه ها و نوجوون ها و همچنین برای بزرگسال ها خیلی لازمه. تولید محتوا و پخش کردن اطلاعات صحیح، فکر شده و غیر هیجانی.

پ.ن: تو تنظیمات یوتیوب میشه انتخاب کرد که بهم پیشنهاد ویدئو نده. که من انتخاب کردم.

حدیث
    مشارکت کننده

من به کسایی که دوست دارن بیشتر راجع به این مسئله بدونن پیشنهاد می کنم کتاب قدرت عادات و مینیمالیسم دیجیتال رو هم بخونن.
    توی کتاب قدرت عادات, توی فصل های پایانی توضیح داده که چطور از عادت سازی و یا جمع آوری اطلاعات سرچ های هر کسی, آدم ها رو هدف تبلیغاتشون قرار میدن.

کتاب مینیمالیسم دیجیتال هم در رابطه با اینه که چطور مینیمال بودن رو وارد روش استفاده امون از شبکه های مجازی بکنیم.

نفس
    مشارکت کننده

به شدت موافقم کاش اون دکمه سرچ اینستارو میشد اف کرد جدیدا که میرم اینستاگرام حس میکنم بدون اینکه دلم بخواد اون توعم مثلا یه کاری داشتم میرم انجام بدم و متوجه میشم چند دقیقه است داخلشم و بدون هدف و راستش رو بخواین اخم میکنم بهش و یه چشم غره ریزیم میرم میام بیرون 😂😂😅 فک کرده میتونه منو کنترل کنه 😁😁😶 خیلیی سخته ولی خب وقتی که از پسش برمیام و میام بیرون اعتماد به نفسمم بیشتر میشه💙

نفس
    مشارکت کننده

خ خوبه که ارزش هامونو بشناسیم و تو اون راستا زندگی کنیم و توجهمون روی اونها باشه امیدوارم وقتی کرونا تموم شه تو یکی از دورهمی های حضوری با آرزو وقت بذاریم واس کارت ارزش ها و خب سعی کنیم بیشتر تجربه کنیم و خودمون رو بیشتر بشناسیم 💙

نفس
    مشارکت کننده

از بچگیمون با کلی اطلاعات روبرو شدیم و بدون اینکه بخوایم یا توان انتخابش رو داشته باشیم جز باورهامون شدن با همون سیستم پاداش تنبیه به نوعی ما ادم هارو اهلی کردند و حالا ایمان و باورمون انقدر قوین که نظام اعتقادیمون همه رویاهایی که از زندگی داریم رو کنترل میکنند اینکه چطور زندگی کنیم چه شیوه رفتاری ای مورد پسنده رویاهای بیرونی هم به ما یاد میدن که چطور انسانی باشیم!!
    تو بچگیمون در طول روز به دفعات تنبیه شدیم و پاداش گرفتیم و همین باعث شد که خیلی زود ترس از تنبیه شدن و پاداش نگرفتن به جونمون بیوفته. پاداش گرفتن ما در واقع توجهی بود که ما از سمت والدین خواهر برادر و معلم و دوستامون دریافت میکردیمو خیلی زود هم نیاز به جلب توجه و پاداش تو وجودمون شکل گرفت.ترس از طرد شدن ترس ازینکه به اندازه کافی خوب نباشیم و ته ته همه اینا ما کسی شدیم که حقیقی نیست و تبدیل به رونوشتی شدیم از باورهای مادر پدر جامعه
    و من فکر میکنم اینستاگرام یا فضاهای مجازی شبیه به اون داره همین کارو میکنه با ما, مارو از خود واقعیمون ارزش هامون دور میکنه
    و این که این فرایند اهلی شدن انقدر قوی وشدیده که از یه جایی به بعد دیگ لازم نیست کسی مارو اهلی کنه ما بقدری خوب تربیت شدیم از کودکی تا بزرگسالی (خب طبیعیه ته این شورش ادم بزرگا برنده میشن معمولا) بعدش خودمون این کارو ادامه میدیم و خودمونو اهلی میکنیم مطابق با همون سیستم اعتقادی که به ما دادند و البته با استفاده از سیستم پاداش تنبیه..
    این متن یه خلاصه ای از کتاب چهار میثاقه که به شدت عاشقش شدم و امیدوارم اراده ام بلوغ و خودآگاهیم روز به روز بیشتر شه و پامو فراتر بذارم ازین سیستم اعتقادی که تو ذهنمه که مثل یه کتاب قانون عمل میکنه و خیلیاشم حتی اشتباه و دروغه و من رو داره زجر میده
    دوست دارم به جایی برسم که من بدون هیچ سوال چون و چرایی هزچیز که تو این کتاب وجود داره رو حقیقت ندونم فکر میکنم هیچ چیز تو این جهان وجود نداره که بگیم نمیشه زیر سوال برد هیچ چیز و اگه همچین باوری داریم فک میکنم یه فرد متعصب و نابینا هستیم تو اون زمینه
    میدونم برداشت و زاویه دید من و حرفام جز نکته اصلی این فیلم نبود اما انقدر این زاویه تو چشمم اومد و این روزا تو هر چیزی میبینمش که نیاز داشتم بگم

شما برای پاسخ به این تاپیک باید وارد شوید.

تمام حقوق این وب‌سایت متعلق به جیپسی می‌باشد.