برنامه‌ گروه‌های حمایتی جیپسی(به روز رسانی ابتدای تابستان ۱۴۰۳)

درباره پروژه جیپسی

پروژه جیپسی اجتماع افرادیه که دغدغه رشد و توسعه فردی توی یه محیط سالم رو دارن و به واسطه یک سری تولید محتوا، بازی یا گروه های حمایتی دور هم جمع می شن تا روی مهارت های سخت و نرمشون کار کنن. به عبارت دیگه این پروژه یه مجموعه فعالیت پویاست برای شناختن و ساختن سبک زندگی ای که دلمون می خواد داشته باشیم. جیپسی فضاییه که توسط آدم هایی ساخته شده که عاشق قصه‌ها و اسطوره‌ها، خلق و یادگیری و رشد و خودشناسی‌ان، برای کسایی که عاشق قصه‌ها و اسطوره‌ها، خلق و یادگیری و رشد و خودشناسی‌ان.

اگه شما هم از اون مدل آدمایی باشین که ظرف نیاز به پیشرفت، اشتیاق به یادگیری و جاه طلبی بالایی دارین احتمالا با این معقوله رو به رو شدین که برای تغییر و تحول توی سبک زندگی داشتن یه گروه حمایتی و ساختن محیط مناسب اهمیت بالایی داره. این ماجرا یکی از ریشه های شروع پروژه ی جیپسی بوده.

G ابتدای کلمه Growth یعنی رشد ،i ابتدای کلمه Improvement به معنای بهبود و psy ابتدای کلمه Psychology به معنای روانشناسی
کلمه ی Gipsy رو می سازه که نشون دهنده ساختمون اصلی سازنده این پروژه است. و به طور کلی کل مفهوم جیپسی که نماد یه فرد رهای خلاق آفرینشگر و قصه‌گوئه.

ما توی جیپسی از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنیم تا به همدیگه کمک کنیم توی رسیدن به اهدافمون و رسیدگی به کنجکاوی ها و دغدغه های کوچیک و کلانمون و توی لذت بردن از مسیرمون همراه هم رشد کنیم.

انواع برنامه و فعالیت های جیپسی

کاروان ها و دورهمی ها: حلقه های حمایتی با جلسات هفتگی برای پیگیری موضوعاتی مشخص مثل خودمشاهده گری و عادت سازی
چله ها: متمرکز کردن توجه و تمرکز به صورت دوره های چهل روزه روی مواردی مثل برنامه ریزی، عادت سازی، هدف گذاری، معنای خوشبختی، کهن الگوها، نوشتن داستان زندگی و…
دورهمی های خلاق: دورهمی کتابخونی، نقاشی، بافتنی، کلاژ، کار عمیق و…
چالش ها: سحرخیزی، صفحات صبحگاهی، ورزش و….

بوت‌کمپ‌ها: متمرکز کردن توجه و تمرکز به صورت لیزری طی یک الی سه روز برای به انجام رسوندن یه کار یا یاد گرفتن یه موضوعی
تولید محتوا: لایو، ترجمه مقاله، ویدئو، ترجمه کمیک، دوره، معرفی کتاب، فیلم، سریال، انیمه، خلاصه داستان، رادیو جیپسی، بازگویی کتاب، بازنویسی کتاب، معرفی پیج متخصصان، ترجمه داستان، ترجمه ویدئو و…

پیشنهاد: برای درک بهتر تفاوت‌های گروه‌های حمایتی با کلاس و دوره آموزشی و گروه درمانی این مقاله رو بخونین.

در ادامه مواردی که امکان رزرو، ثبت نام و شرکت کردن براشون وجود داره رو بیشتر توضیح می‌دیم:

  1. بوت کمپ ققنوس: شروع دوباره Phoenix Boot Camp: Another Beginning
  2. چله نجات ایکاروس: هنر ناممکن Chele of Saving Icarus: Art of Impossible
  3. چالش ادیسه: آواز سیرن‌ها| بستن پرونده‌های باز Odyssey Challenge: Siren Song|Finishing Whats Undone
  4. کاروان آینه سرسی: هنر مادر و پدر خود شدن Sersi Mirror: Art of Re-parenting Ourselves
  5. کاروان هزارتوی خلاقیت: هنر قرار گذاشتن با خود Creativity Labyrinth Caravan: Art of Dating Yourself
  6. کاروان جعبه پاندورا: بازیابی قدرت درون Pandora Box Caravan: Regaining The Power Within
  7. کاروان شکارچی قصه‌ها: بیداری جستارنویس درون Story Hunter: Awakening Inner Personal Essay Writer

بوت کمپ یک روزه ققنوس: شروع دوباره

توی این بوت کمپ چشم انداز فصل آتی رو می‌نویسیم و برنامه سه ماه قبلمون رو ارزیابی می‌کنیم.

به درد چه کسایی می‌خوره؟

اگه براتون سخته تنهایی بشینین و ارزیابی فصلی انجام بدین، اگه توی نوشتن اهداف سه ماه آینده‌اتون مشکل دارین یا اگه صرفا به یه محیطی احتیاج دارین که شما رو مجبور کنه بشینین و انجامش بدین.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

مقاله چشم انداز، دوره هدف‌گذاری، مقاله ارزش‌ها، ابتدای کتاب هنر ناممکن، دوره تصمیم گیری جنت خواه

چه روزی برگزار می‌شه؟
آخرین بوت کمپ 8 تیر برگزار شده و بوت کمپ بعدی انتهای بهار توی خرداد یا ابتدای تابستون توی تیر برگزار می‌شه

نحوه اجرا: پشتیبانی توی گروه تلگرام و دو بازه زمانی دو تا سه ساعته توی گوگل میت برای کار عمیق و گفتگو(توافقی توی اون روز)

چله نجات ایکاروس: هنر ناممکن

به درد چه کسایی می‌خوره؟

در صورتی که دنبال بهره وری بالاتری هستین و اصول اولیه رو می دونین ولی می خواین خودمشاهده گریتون رو طبق چک لیست کتاب هنر ناممکن بالا ببرین تا بهتر بفهمین که چه مواردی رو برای بهره وری بالاتر کم دارین این چله بهتون دید خیلی خوبی می ده.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

کتاب هنرناممکن، دوره خویشتن داری و عادت سازی دکتر مکری، دوره سرسختی دکتر مکری، دوره تصمیم گیری جنت خواه، کتاب اسب سیاه و…

کتاب مرتبطی که توی جیپسی بوک کلاب به صورت صوتی در اختیارتون قرار می گیره:

کتاب هنرناممکن، کتاب اسب سیاه

نحوه اجرای چله چجوریه؟

این چالش توی گروه تلگرام اجرا می شه. هر روز باید لیست گزارش کارها و چک لیست هنر ناممکن خودتون رو بفرستین. دو تا ویدئوکال ابتدا و انتهای چله به صورت گروهی یا انفرادی داریم برای پشتیابی شما توی شفافیت و ارزیابی خودتون به نسبت محتوای کتاب هنر ناممکن.

چه روزی برگزار می‌شه؟
تیر و مرداد

چالش ادیسه: آواز سیرن‌ها

به درد چه کسایی می‌خوره؟

توی این چالش می‌خوایم توی سه هفته تلاش کنیم یه سری کارهای مهمی که ازشون طفره می‌ریم رو با هم انجام بدیم بنابراین اگه توی انجام دادن کارهای مهمی که به خودتون وابسته اس و کسی به طور موثر پیگیر اون کارهای مهم نیست و نیاز به لنگر دارین، از چالش می تونین به عنوان لنگر استفاده کنین و با گزارش روزانه توی گروه کارهاتون رو تیک بزنین یا از مشکل لیستتون سر در بیارین.

نحوه اجرای چالش چجوریه؟

این چالش توی گروه تلگرام اجرا می شه. هر روز باید لیست خودتون و پیشرفتتون رو گزارش بدین. دو تا ویدئوکال ابتدا و انتهای چالش داره برای پشتیابی شما توی شفافیت و ارزیابی خودتون توی این چالش.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

توی ویدئوکال ها گریزی می‌زنیم به محتوای کتاب‌های «دنیای دوپامین»، «انجامش بده» و GTD و همین طور دوره خویشتن داری و عادت سازی دکتر مکری و با توجه به ارزیابی اولیه گروه نکاتی درباره مدیریت نشخوار فکری رو توی گروه «در صورت لزوم» یادآوری می‌کنیم.

چه روزی برگزار می‌شه؟

اردیبهشت

کاروان آینه سرسی: هنر مادر و پدر خود شدن

به درد چه کسایی می‌خوره؟

اگه با خودتون مهربون نیستین، اگه دنیا رو دارین یه جوری تعبیر می کنین که رنجتون می ده، اگه با حس هاتون نمی شینین، واکنشی هستین، با حس های ناخوشایندتون عین دشمن گلاویز شدین، اگه به خودابرازگری و دیدن خودتون و شنیدن خودتون نیاز دارین ولی تنهایی نمی تونین انجامش بدین

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

«شفقت با خود»، «تکنیک های هنر درمانی»، «چگونه خودتان را ملاقات کنید» نوشته نیکول لپرا

چه روزی برگزار می‌شه؟

یکشنبه ها ۱۰ صبح (شیفت صبح)

سه شنبه ها ۶ و نیم عصر (شیفت عصر)

کاروان هزارتوی خلاقیت: هنر ملاقات با خود

به درد چه کسایی می‌خوره؟

اگه می خواین تفکر خلاق رو توی خودتون پرورش بدین و حس می کنین درونتون مانع و مقاومت دارین و می خواین یه تجربه جدید داشته باشین و به قول جولیا کامرون آینه های معتقدتون رو پیدا کنین
برای اینکه بیشتر فضا رو بدونین قوانین بقای خلاقیت در قبیله هنرمندان از کتاب رگه طلا نوشته جولیا کامرون رو بخونین.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

کتاب «رگه طلا» (دو بخش آخر قلمرو معنویت و امکان)

و گذری به بخش خلاقیت کتاب «هنر ناممکن»، کتاب «وراجی» و «تفکر خلاق»

چه روزی برگزار می‌شه؟
پنجشنبه ها ۱۰:۳۰ صبح

کاروان جعبه پاندورا: بازیابی قدرت درون

به درد چه کسایی می‌خوره؟

این کاروان به درد کسایی می‌خوره که آماده به چالش کشیدن خودشون هستن و به هر دلیلی در حال حاضر نمی‌خوان یا نمی‌تونن در حال حاضر به تراپیست و درمانگر مراجعه کنن اما می‌خوان خودشون رو توی یه سفر خودشناسی عمیق با یه کتابی که توسط یه درمانگر نوشته شده بندازن. این کاروان جز کاروان‌های سخته که بهتره اگه درمانگر دارین ازش اجازه بگیرین و اگه درمانگر ندارین از ریسک باز کردن جعبه پاندورا آگاه باشین چون احساسات خیلی سختی رو با باز کردن در این جعبه تجربه می‌کنین. دی ماه روی کتاب رهایی از سواستفاده هیجانی کار روی شرم رو ادامه می دیم.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

«چرا آن کار را کردم؟» نوشته جوزف برگو – «تقصیر تو نبود» بورلی انگل – «رهایی از سواستفاده هیجانی» بورل انگل

چه روزی برگزار می‌شه؟

چهارشنبه ها ۷

کاروان شکارچی قصه‌ها: بیداری جستارنویس درون

به درد چه کسایی می‌خوره؟

به قول فوواد کاکاوند: «تجارب دردناک، سخت و تلخ همچون تروما که در زندگی فردی، خانوادگی، سازمانی یا اجتماعی‌مان داریم تمایل زیادی دارند به در خفا ماندن، پنهان شدن، فراموش شدن، از یادها رفتن. چون نه به صورت خودآگاه و هشیارانه و نه ناخودآگاه کسی تمایل به ماندن و نشستن و حتی روبه‌رو شدن با درد و رنج‌های زندگی را ندارد. اما سوابق و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که راه شفای درد و رنج‌ها و تروماها روبه‌رو شدن با آن‌ها، روایت کردن‌شان در بستری مناسب است. اگر بستر و گروه حمایتگری باشد که بتواند به فرد احساس امنیت بدهد برای ابراز درد و رنج‌ها که عالی‌ست و اگر چنین امکانی وجود ندارد کاغذ و قلم می‌توانند دوستان التیامبخش و مشفقی باشند.» این کاروان فضایی برای عادت سازی نوشتن و مواجهه راحت تر با این دردها توی یه فضای امنه.

از چه منابعی استفاده می‌شه؟

«کتاب رها و ناهشیار می نویسم» نوشته ادر لارا

چه روزی برگزار می‌شه؟

اردیبهشت

ثبت نام


برای رزرو و ثبت نام این فرم رو پر کنین و صبر کنین سفیر کاروان‌ها با شما تماس بگیره. (دقت کنین که این فرم باید در زمانی پر بشه که اعلام شده عضوگیری انجام می شه، اطلاعیه‌های عضوگیری معمولا توی تلگرام و اینستاگرام به صورت ماهانه و فصلی در صورت وجود ظرفیت قرار داده می‌شه.)

By آرزو ویشکا

نویسنده، مترجم، تولیدکننده محتوا و تسهیلگر حلقه های حمایتی جیپسی، مترجم کتاب سفر به انتهای دنیا - انتشارات پرتقال، فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، علاقه مند به کتاب های توسعه فردی، روانشناسی، ادبیات ژانری و به خصوص گمانه زن، ادبیات ژاپن، مانگا، مانهوا، انیمه، فیلم و سریال، موسیقی پس زمینه بازی، فیلم و انیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *